top of page

GYIK

Tudnivalók

MI A BOULDEREZÉS vagy MÅ°FALMÁSZÁS?

A műfalmászás a sziklamászás teremben űzhetÅ‘ változata. Épített műfalon, mesterséges fogások és lépések segítségével lehet a falon különbözÅ‘ hosszúságú és nehézségű utakat megmászni. A falmászás ill. sportmászás a hazai és a nemzetközi sportélet egyik robbanásszerűen fejlÅ‘dÅ‘, látványos és izgalmas szereplÅ‘je. Rendeznek világbajnokságot és világkupát.

A boulderezés biztonságos 3-4 m magasságban, kötél nélkül történÅ‘ mászás. Az esetlegesen leesÅ‘ mászót a földre helyezett vastag szivacsok védik meg a sérülésektÅ‘l. JellegébÅ‘l adódóan ennél a mászóstílusnál erÅ‘s hangsúlyt kap a technika, az erÅ‘ és a dinamizmus.

A boulderezés elsÅ‘sorban egyes mozdulatokra, vagy mozdulatsorokra fókuszál. A hagyományos mászásnál kevesebb erÅ‘kitartást és technikai ismeretet igényel, de az egyes mozdulatok nehézsége általánosságban meghaladja az ott megszokottat.
A boulderezés egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ennek egyik oka, hogy kortól és nemtÅ‘l függetlenül bárki kedvenc sportjává válhat és akár egyedül is, speciális felszerelés nélkül vagy akár társaságban is szuper és szórakoztató idÅ‘töltés

A nehézségi, kötélbiztosítást igénylÅ‘ utak akár 15-20 méter hosszúak is lehetnek, de többnyire 5-6 méteres vonalakat alakítanak ki, amelyeket elölmászással, vagy felsÅ‘biztosítással lehet megmászni. Itt már nemcsak a technikai tudás számít, hanem sokszor komoly kitartásra és állóképességre is szükség van.

KINEK AJÁNLJUK?

Mindenkinek IS!

Ezt a mozgásformát mindenkinek tudjuk ájánlani, 4 éves kortól felfele. A legfontosabb, hogy elkezdjük a mászást! A többi majd jön magától. Ebben a mozgásformában az a jó, hogy lehet egyedül is de társaságban is űzni, annak függvényében, hogy mikor milyen kedvünk van. A mászás az összes izmot átmozgatja és a test rövid idÅ‘n belül kitűnÅ‘ erÅ‘nlétben lesz.

Nagyon fontos viszont, hogy mindenek elött melegítsünk jól be. Mivel egy dinamikus és nagy izom munkával járó tevékenységrÅ‘l van szó elengedhetetlen a kellÅ‘ bemelegítés. Szánjunk magunkra 10 percet mielött a “falnak rohannánk”!

Mit ajánlunk?

MielÅ‘tt nekiveselkednénk a falaknak nagyon fontos, hogy melegítsünk be alaposan. A kezdés helyszínéül érdemes nagyobb fogásokkal ellátott, kis dÅ‘lésszögű falrészt (boulder) választani. Esésünket (ami lehet elég gyakori) a vastag matrac fogja fel. A gyakorlottabb mászóktól sok hasznos mozdulat leshetÅ‘ el. A mászásnál ugyanis nem a testi erÅ‘n van a hangsúly, hanem a megfelelÅ‘ tudati hozzáállás kap fontos szerepet. Annál tökéletesebb a mászók mozgása, minél optimálisabban használja ki a fal adottságait. Higgyük ezt el még akkor is, ha az elsÅ‘ fél óra után képtelenek vagyunk derékmagasság fölé emelni karjainkat. Ez az érzés egy másfél hónap (heti 2-3 alkalom) elteltével megváltozik. 

A falmászás fejleszti a kondicionális, koncentrációs és koordinációs képességeket. FejlÅ‘dik az egyensúlyérzékünk és az erÅ‘-állóképességünk is.

A tevékenységre fordított idÅ‘ és energia arányos lesz a sikerrel, persze sikernek tudható be az is, ha jó hangulatban némi fáradságérzésre teszünk szert.

Mit hozzak magammal? Van-e szükségem speciális felszerelésre?

Azért, hogy kényelmesen tudjunk mozogni a mászófalon érdemes sport ruházatot hozni. Ezenkívül egy tiszta sportcipÅ‘ vagy mászócipÅ‘ elengedhetetlen. A teremben lehetÅ‘ség nyílik mászócipÅ‘ bérlésre is. Ezenkívül egyébre nincs szükség.
A recepciónál berendezett kis üzletben mászócipÅ‘t, magnéziumot, tapet és egyéb mászófelszereléseket lehet vásárolni.

bottom of page